Adopcja zwierzęcia - wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć

Lifestyle

16-07-2021

Adopcja nowego członka rodziny w postaci kota, psa czy gryzonia prawie zawsze wiąże się z bardzo dużym przeżyciem zarówno dla domowników, jak i dla zwierzęcia. Z tego też powodu warto zadbać o to, aby stres podczas wprowadzania do domu nowego pupila był jak najmniejszy. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się problemów behawioralnych czy zdrowotnych, które często zdarzają się przede wszystkim w przypadku narażonych na duży stres kotów. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że adoptując zwierzę, bierzemy za nie odpowiedzialność. Dlatego dobrym pomysłem będzie wcześniejsze dowiedzenie się, jak przygotować dom na pojawienie się nowego członka rodziny.

Adopcja zwierzęcia - wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć

O czym warto pamiętać podczas adopcji zwierzęcia?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na adopcję kota, psa, czy królika, warto upewnić się, że pochodzi on z legalnej hodowli lub z fundacji. Dzięki temu nie przyczynimy się do większej krzywdy zwierząt, a także zyskamy większą pewność co do charakteru i stanu zdrowia nowego pupila. Z tego też powodu nie powinniśmy decydować się na adopcję od osób, które samodzielnie rozmnażają swoje zwierzęta i rzadko kiedy dbają o ich odpowiednią socjalizację czy prawidłową opiekę weterynaryjną. Wówczas nie tylko będziemy musieli zmierzyć się z problemami behawioralnymi, ale również z wydatkami związanymi z wykonaniem podstawowych badań i kompletu wszystkich szczepień.

Oprócz zadbania o pochodzenie zwierzęcia dobrym pomysłem będzie także przygotowanie domowników i całego mieszkania na moment, w którym pupil pojawi się z nami w domu. Niezwykle ważne staje się między innymi zapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi opieki nad zwierzęciem, takimi jak odpowiedni sposób odżywiania, niezbędna przestrzeń w klatce w przypadku gryzoni, najczęstsze choroby i behawioryzm. Ponadto warto zadbać o to, aby nasze mieszkanie zapewniało pupilowi bezpieczeństwo. Dlatego też niekiedy powinniśmy zabezpieczyć okna i balkon specjalną siatką, a także pozbyć się z domu roślin, które są toksyczne, przez co mogą wywołać u zwierzaka bardzo silne zatrucie.

Podobne artykuły