Obowiązkowe wyposażenie gabinetu fizjoterapeutycznego

Praca i biznes

19-05-2021

Siedzący tryb życia przez większą część społeczeństwa prowadzi do wielu problemów ze stawami, mięśniami i konieczne staje się wdrożenie pomocy fizjoterapeutycznej. Dlatego na całe szczęście powstaje coraz większa liczba nowych ośrodków i gabinetów świadczących usługi z zakresu fizjoterapii. Taką formę działalności doceniają nie tylko pacjenci, ale również lekarze, którzy doceniają ich znaczenie w rekonwalescencji po przeprowadzanych zabiegach. W gabinetach rehabilitacyjnych stosuje się najwyższej jakości sprzęty, by maksymalnie pomagać osobom chcącym powrócić do pełnej sprawności.

Obowiązkowe wyposażenie gabinetu fizjoterapeutycznego

Sklep fizjoterapeutyczny – w co wyposażyć gabinet fizjoterapeutyczny?

Przed rozpoczęciem działalności fizjoterapeutycznej warto zastanowić się nad doborem niezbędnego sprzętu. Oczywiście musi on posiadać wszelkie certyfikaty i normy dopuszczenia do użytku medycznego, a także atesty bezpieczeństwa. Powinno wybierać się jedynie sprawdzony sklep fizjoterapeutyczny, w którym dostępne są różne modele urządzeń, a obsługa jest wykwalifikowana i może doradzić w wyborze. Zasadniczo, w profesjonalnym gabinecie pacjent powinien móc skorzystać z najważniejszych zabiegów z zakresu magnetoterapii, elektroterapii, laseroterapii oraz leczenia ultradźwiękami. Tylko odpowiednio dobrany sprzęt zapewni powyższe, więc warto sporządzić listę, które będą niezbędne w ramach prowadzonej działalności. Odwiedzając sklep fizjoterapeutyczny można wybrać te najbardziej potrzebne produkty. Przykładowo, do magnetoterapii niezbędny jest dedykowany aparat wraz z aplikatorem pola magnetycznego. Poszczególne warianty wykazują różnice w zakresie wielkości oraz kształtu urządzeń, należy je dobrać biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby.

Elektroterapia, laseroterapia i ultradźwięki – wyposażenie

Elektroterapia zdobywa zaufanie wielu pacjentów, dlatego nowoczesny gabinet fizjoterapeutyczny powinien być wyposażony w sprzęt umożliwiający jej przeprowadzanie. Zakup aparatów o odpowiednich parametrach jest obowiązkowy, a ich dwukanałowa budowa pozwala na przeprowadzanie zabiegów u dwóch osób jednocześnie. Do urządzenia dołączany jest ponadto komplet elektrod i podkładów, bez których zabiegi nie mogłyby być wykonywane. Każdy sklep fizjoterapeutyczny powinien mieć w ofercie również aparaty laserowe, sondy oraz okulary dla pacjenta oraz lekarza. Wybierając sondę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc oraz rodzaj wytwarzanego światła. Pomimo tego, że powyższe metody leczenia fizjoterapeutycznego zdobywają większą popularność, nie pokonały jeszcze w tym zakresie terapii ultradźwiękami. Jest ona stosowana właściwie od lat 70. XX wieku, już wtedy znane było jej prozdrowotne właściwości. Są one w sposób szczególny zauważalne w leczeniu schorzeń układu ruchu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wyposażając gabinet w urządzenia tego rodzaju zwraca się uwagę na częstotliwość fali, prędkość jej rozchodzenia oraz moc. Te wszystkie parametry muszą właściwie dobrane, pod indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Jeśli wybór wyposażenia gabinetu fizjoterapeutycznego okazuje się dość dużym wyzwaniem, zawsze można zainwestować w wielofunkcyjne urządzenia.

Podobne artykuły