Co zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Informacje z Polski

25-02-2021

Zbliżająca się wiosna i wyższe temperatury skłaniają do rozpoczęcia planowania wyjazdów wakacyjnych, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pandemia ograniczyła możliwości swobodnego podróżowania do innych krajów, ale jest to doskonała okazja, by lepiej poznać Polskę i jej najpiękniejsze zabytki. Wybierając się w podróż po kraju warto zaplanować sobie konkretne miejsca, które chce się zobaczyć.

Co zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Co zobaczyć w Krakowie?

Biorąc pod uwagę ilość zabytków, trudno oprzeć się wrażeniu, że w Krakowie jest ich całe mnóstwo. Stolica Małopolski to jedno z często odwiedzanych miejsc, chętnie przyjeżdżają tam turyści z innych krajów. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się Rynek Główny, którego głównym punktem jest Kościół Mariacki z dwoma wieżami o różnych wysokościach. Na przestrzeni 800 lat odbywały się liczne przebudowy. Okazała budowla robi ogromne wrażenie z zewnątrz, w środku jest jeszcze piękniej – ołtarz główny jest prawdziwym dziełem sztuki. Dech zapierają również niepowtarzalne witraże, znajdujące się absydzie kościoła. Jeżeli ktokolwiek zastanawia się, co zobaczyć w Krakowie, powinien skierować swoje kroki do wizytówki miasta, czyli Sukiennic. To specyficzne centrum handlowe stanowi najciekawszy obiekt pod względem historycznym w Krakowie. Po pożarze zostały bardzo sprawnie odbudowane, przy pomocy najlepszych ówczesnych architektów i rzemieślników. Pod koniec XIX wieku pojawiła się kolejna potrzeba przeprowadzenia gruntownej renowacji – jej efekty są widoczne do dzisiaj. W Krakowie warto również odwiedzić dawną żydowską dzielnicę, która jest upamiętnieniem tragicznych lat 1941-1943. Mieszkańcy nigdy nie zapominają o ofiarach męczeństwa, każdego roku, w rocznicę likwidacji Getta organizowany jest Marsz Pamięci.

Co zwiedzić poza Krakowem?

Odwiedzając Kraków warto przy okazji zwiedzić inne zabytki zlokalizowane w południowej Polsce. Obiektem wycieczek szkolnych jest często Kopalnia Soli Wieliczka, to prawdziwa gratka dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przemieszczając się trasą wiodącą przez długie korytarze, groty, kaplice, czy kładki poznaje się wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem. Najbardziej okazała jest kaplica Świętej Kingi, którą ogłoszono patronką górników. Co ciekawe, Wieliczka znalazła się gronie zabytków UNESCO, uznano ją za pierwszy z siedmiu cudów Polski. Kolejnym punktem na mapie południowej naszego pięknego kraju znajduje się Krynica-Zdrój, położona w Beskidzie Sądeckim. Panuje tam niesamowity klimat, dlatego powstało wiele ośrodków uzdrowiskowych. W regionie można zobaczyć wiele cerkwi, które zachwycają swoją malowniczością i są namiastką żyjącej tam społeczności łemkowskiej. Warto również wybrać się do Arboretum w Bolestraszycach, na Podkarpaciu. Rzadkie odmiany roślin, w tym krzewów i drzew zwracają na siebie uwagę, to idealne miejsce na wycieczkę całej rodziny. Urokliwość tego miejsca podkreślają niewielkie oczka wodne, usytuowane w pobliżu licznych ścieżek na obiekcie. Takie miejsca trzeba koniecznie zobaczyć.

Podobne artykuły