Modyfikacje zasad kwarantanny dla podróżujących

Informacje z Polski

29-03-2021

Władze Państwa zdecydowały o ujednoliceniu zasad dotyczących kwarantanny zarówno w przypadku transportu drogą lądową, jak i lotniczą. Zostały one podzielone na dwie grupy te dotyczące obszarów Schengen i poza nią. Co więc czeka osoby powracające do kraju?

Nowe zasady

Osoby powracające do Polski ze strefy Schengen będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. Zwolnione zostaną z niej osoby, które okażą negatywny wynik testu na koronawirusa z maksymalnie 48 godzin. W przypadku poza strefy Schengen kwarantannę będą musiały odbyć wszystkie osoby bez wyjątku. Po powrocie mogą przeprowadzić test na obecność koronawirusa w Polsce. Po okazaniu negatywnego wyniku będą mogli starać się o zdjęcie kwarantanny. Wiceminister infrastruktury poinformował, że nowe zasady mogą spowodować znaczne spowolnienie obsługi podróżnych na lotniskach. Należy więc spodziewać się długich kolejek i uzbroić się w cierpliwość. Czas opuszczenia lotniska może wynieść nawet do kilku godzin. Trzeba przygotować się na czekanie w samolocie, oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy opuszczaniu tego pojazdu lotniczego. Rzecznik podkreślił również sprawę przestrzegania obostrzeń, będą patrole, które będą kontrolowały tę kwestię.

Modyfikacje zasad kwarantanny dla podróżujących

Sytuacja pandemiczna w Polsce i w innych krajach

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej miał okazję wystąpić rzecznik rządu Piotr Müller, który podkreślił, że sytuacja w kraju jest bardzo dynamiczna, biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę zachorowań na COVID-19. Dodał również, że Polska nie jest jedynym krajem z tak złą sytuacją epidemiczną. Podobną sytuację obserwuje się u bliskich sąsiadów po zachodniej granicy – Niemiec oraz innych krajów europejskich.

Lądowe granice Polski

W przypadku lądowych granic Polski sytuacja będzie wyglądała tak, jak obecnie wygląda na granicy z Czechami i Słowacją. To znaczy, że nie ma standardowej kontroli, jednakże trzeba liczyć się na obecność patroli, które będą sprawdzać, czy osoby przekraczające granice mają aktualny test i negatywny wynik na koronawirusa.

 

 

Podobne artykuły