Metody nauczania języka angielskiego

Praca i biznes

28-12-2021

Rozpoczęcie nauki języka angielskiego z pewnością wiąże się z niepewnością co do swoich możliwości, wątpliwościami. W trakcie przeglądania ofert szkół językowych może okazać się, że każda z nich stosuje inne sposoby nauczania. Tak naprawdę, jeżeli widać efekty, to każdy sposób jest dobry, oczywistym jest, że wiele zależy od preferencji językowych danego człowieka. Zdecydowania najlepiej nową wiedzę przyswajają dzieci, ale nie zawsze rodzice mają możliwość zapisania ich na dodatkowe zajęcia, dlatego nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie kursu.

Metody nauczania języka angielskiego

Angielski – nauka różnymi metodami

Zapisując się na angielski bielany należy zdawać sobie sprawę, że nikt nie obiecuje łatwych początków, nie jest to jednak ważne i absolutnie nikogo nie dyskwalifikuje. Każda stosowana metoda nauczania wiąże się z pewnymi wadami i zaletami, sztuką jest wybrać najważniejsze czynniki spośród każdej z nich. Liczą się przede wszystkim osobiste preferencje językowe, potrzeby, cele i strategia uczenia się, powtarzania materiału. Angielski Bielany kładzie nacisk na wytyczenie swojego celu i następnie rozpoczęcia działań zmierzających do jego osiągnięcia. Nie bez znaczenia jest ponadto motywacja, może to być wymarzona praca, studia na zagranicznej uczelni, czy po prostu zrobienie czegoś dla siebie. Wśród najczęściej stosowanych metod nauczania języka angielskiego jest taka, która opiera się na kwestiach gramatyczno-tłumaczeniowych, jest ona zdecydowanie najszybsza. Polega w głównej mierze na przyswajaniu reguł gramatycznych. W kolejnym kroku kursant przystępuje do analizy różnych tekstów, w których odnajduje konkretne reguły. Następnym etapem jest pisemne tłumaczenie zdań z języka angielskiego na polski i odwrotnie, wadą w tym przypadku jest niewielki nacisk na ćwiczenie wymowy.

Angielski Bielany i metody nauczania

Przeciwieństwem pierwszej metody jest naturalna, a jej główne założenie to powtarzanie anglojęzycznych zwrotów i ich ewentualne korygowanie. Podczas takich lekcji nie używa się w ogóle języka ojczystego, w tej metodzie najważniejsze jest całkowite pozbycie się stresu. Angielski Bielany to dość łatwo przyswajalny język, dlatego ta metoda ma zazwyczaj dość dużą skuteczność. Podobnie uczy się dzieci, które w pierwszej kolejności zapoznają i oswajają się z nieznanymi do tej pory zwrotami, a następnie je powtarzają. Główną zaletą metody naturalnej jest ćwiczenie w zakresie wymowy obcojęzycznych słów, zwrotów, całych zdań. Nawet jeżeli coś zostało źle wypowiedziane, nie ma miejsca wyraźna krytyka. Wręcz przeciwnie, lektor ze spokojem koryguje błąd, tym sposobem niweluje się stresujące sytuacje. Kolejną jest metoda Callana, która dość szybko podbiła cały świat, ponieważ opiera się w dużej mierze na przeprowadzaniu konwersacji, oczywiście w języku angielskim. Na podstawie przyswojonych wcześniej zdań, słówek kursanci budują odpowiedzi na wyrywkowo zadawane pytania. Jedynym źródłem wykorzystywanym w tej metodzie jest pamięć, nie tworzy się żadnych notatek podczas lekcji angielskiego.

Podobne artykuły