Filologia angielska studia – co warto wiedzieć o tym kierunku?

Lifestyle

16-07-2021

Współcześnie filologia angielska studia należy do kierunków najczęściej wybieranych przez maturzystów w naszym kraju. Bardzo często ich motywacją jest chęć uczenia języka angielskiego bądź pracowanie na stanowisku tłumaczeniowym. Jak w zasadzie jest z tą anglistyką? Jak wyglądają te studia i czy rzeczywiście na nie warto rekrutować?

Filologia angielska studia – błędne przekonania

Bardzo często w społeczeństwie występuje przekonanie, że filologia angielska studia mają formę kursu języka angielskiego. Jest to nieprawda. Tak samo jak to, że zajęcia na studiach z filologii przypominają lekcje angielskiego ze szkoły podstawowej czy średniej. Ponadto wielu twierdzi, że po ukończeniu tego kierunku jedynie można pracować jako nauczyciel w szkole bądź tłumacz w biurze tłumaczeń, co również ma mało wspólnego z prawdą. Po tych studiach zakres miejsc, w których można rozwijać swoje kompetencje zawodowe jest naprawdę sporo.  

Filologia angielska dostarcza wiedzy studentom nie tylko na temat samego języka angielskiego. Tutaj mają miejsce zajęcia związane z kulturą i historią krajów anglojęzycznych czy logiką. Porównując do przedmiotów szkolnych, kierunek ten najbardziej zbliżony jest do języka polskiego. Program studiów oparty jest o czytanie lektur, poznawanie historii języka, tworzenie rozprawek, esejów, pogłębianie wiedzy związanej z fonetyką i gramatyką. Większość zajęć na tych studiach wykładanych jest w języku angielskim, bardzo często przez wykładowców pochodzących z innych krajów, siedząc obok studentów nie tylko polskich, ale też i zagranicznych. Filologia angielska pozwala spojrzeć na różne schematy językowe czy też tekst literacki w całkiem inny sposób, podobnie w przypadku innego świata czy człowieka.

Filologia angielska studia – co warto wiedzieć o tym kierunku?

Anglistyka – program studiów

Podczas studiów na filologii angielskiej mogą być realizowane takie kursy jak praktyczna nauka języka angielskiego, Literatura angielska, Wprowadzenie do literaturoznawstwa, Wprowadzenie do językoznawstwa, Cywilizacja Wysp Brytyjskich, Gramatyka opisowa języka angielskiego, Lektorat języka łacińskiego, Fonologia, Cywilizacja USA, Wprowadzenie do przekładu, Wiedza o społeczeństwie i instytucjach Wielkiej Brytanii, Wiedza o społeczeństwie i instytucjach USA, Literatura amerykańska, Historia języka angielskiego, Wiedza o przyswajaniu i nauce języka, Pragmatyka i komunikacja międzykulturowa, Kultura w przekładzie, Przekład, Filozofia, Ochrona własności intelektualnej, Lektorat wybranego języka obcego, Gramatyka kontrastywna angielsko-polska czy Składnia języka angielskiego.

Zalety studiowania języka angielskiego

Studia te rozwijają pasję językową. To kierunek dla osób, pasjonujących się nauką języka, gdzie poznają historię jego powstania oraz literaturę anglojęzyczną. Kierunek ten ułatwia przygotowanie do egzaminu na tłumacza przysięgłego. Dużo łatwiej po anglistyce ukończyć ten egzamin z wynikiem pozytywnym. Anglistyka umożliwia wiele wymian studenckich, co dla studentów jest niezapomnianą przygodą i wspomnieniami na całe życie.Podobne artykuły