Jak wybrać dobrą kłódkę?

Zakupy

03-04-2021

Jeśli nie chcesz, by Twój dobytek wpadł w niepowołane ręce, zainwestuj w solidną kłódkę. Proponowane urządzenie uchroni Twoją własność przed kradzieżą i wandalizmem. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Jak dopasować kłódkę do swoich potrzeb?

Wybierając kłódkę, zwróć uwagę na jej rozmiar. Zastanów się, do czego chcesz jej użyć. Duża, gruba kłódka sprawdzi się przy zabezpieczaniu bramy fabrycznej, a nie do zamykania walizki. Z drugiej strony cienka kłódeczka nie zapewni właściwej ochrony na placu budowy. Możesz ją za to wykorzystać przy zamykaniu szafki na siłowni. 

Okrągła kłódka nie ma kątowych narożników, dlatego możesz ją stosować z łańcuchami i kablami, zabezpieczającymi rower, drzwi w szopie lub domku na działce. Kłódka bezkabłąkowa zwykle stosowana jest do zabezpieczania wewnętrznych lub zewnętrznych rolet sklepowych. Modele konwencjonalne występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu dopasujesz je do swoich potrzeb. W zależności od tego, jakie kłódki wybierzesz, możesz ochronić zarówno skrzynkę z narzędziami, jak i bramy fabryczne, rower lub motocykl.

Jak wybrać dobrą kłódkę?

Wzmocniony korpus

Korpus kłódki chroni wewnętrzny mechanizm przed atakiem, dlatego musi posiadać wnęki, w których znajduje się cylinder zamka i mechanizm, razem z kanałami pozwalającymi umieścić pałąk w pozycji zamkniętej.

Korpus kłódki zazwyczaj wykonany jest ze stali prasowanej, litego mosiądzu, litego stopu stali lub stali laminowanej. Jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie, zdecyduj się na model ze stali nierdzewnej lub hartowanej. Dzięki temu masz pewność, że kłódka będzie trudna do przecięcia i złamania przez złodziei. Modele wysokiej jakości mają części obrabiane z bardzo dokładnymi tolerancjami, aby zapewnić lepszą ochronę. 

Trwała szekla

 Producenci proponują szekle otwarte, zamknięte lub półzamknięte. Szekla jest kluczowym elementem kłódki i zazwyczaj stanowi pierwszy punkt ataku. Najczęściej złodzieje próbują ją przeciąć za pomocą piły lub nożyc do prętów. Kłódki z górnej półki zawierają solidny mechanizm blokujący, który zabezpiecza pałąk w dwóch miejscach. Upewnij się, że szekla nie jest zbyt odsłonięta, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko manipulacji. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie, poszukaj modelu z utwardzoną płytką. Dzięki temu masz pewność, że złodziej nie przewierci kłódki.

Jak wybrać dobrą kłódkę?

Jak wybrać solidną kłódkę?

Upewnij się, że wybrana kłódka jest odporna na przecięcie i skręcanie. Zastosowane materiały powinny uniemożliwić wiercenie. Zwróć też uwagę na ogólne rozwiązanie zabezpieczające. Najmocniejsza kłódka na nic Ci się nie przyda, jeśli przymocujesz go do słabych drzwi.

Poszukaj modeli z mechanizmem blokowym, zawierającym łożysko kulkowe. Podniesiony pałąk wokół szekli pomagają ją ukryć. Dużą popularnością cieszą się kłódki ze stali nierdzewnej i hartowanej. Dobrej jakości stal nierdzewna nie rdzewieje, ponieważ pierwiastki stopowe utleniają się szybciej niż stal, dlatego nie dochodzi do utleniania w rdzę. Zastanów się, czy do danej kłódki ma pasować tylko jeden klucz. Możesz kupić zestaw kłódek z różnymi kluczami, które dasz radę otworzyć jednym kluczem głównym.

Podobne artykuły