Podwyżki składek na ZUS w 2022 roku - co warto wiedzieć na ten temat?

Informacje z Polski

18-07-2021

W ostatnim czasie spekulacje, co do podwyżek składek na ZUS wywołały niepokój u niejednego przedsiębiorcy. Składki te w 2022 roku miałby wzrosnąć w porównaniu z rokiem bieżącym aż o 11%. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Wysokość składek ZUS dla nowych przedsiębiorców w 2022 roku

Wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców w 2022 roku została oszacowana na podstawie wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz na podstawie prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, jakie Polacy mają otrzymać w następnym roku. Ile, zatem będą wynosiły nowe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2022 roku? Kwota składek będzie uzależniona od okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Warto, bowiem zaznaczyć, że osoby, które zakładają nową firmę przez pierwsze pół roku są zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS. Następnie przez okres dwóch lat opłacają tak zwane składki preferencyjne. Należy zaznaczyć, że 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę to podstawa do wyliczenia wysokości składek preferencyjnych. Dlatego zgodnie z wyliczeniami od 2022 roku składka preferencyjna będzie wynosić 284,76 zł. Jeżeli doliczymy do tego także składkę zdrowotną w wysokości 381,81 to łączna kwota składek dla takich przedsiębiorców wyniesie 666,57zł, co będzie stanowiło 7, 1% podwyżki w porównaniu do roku bieżącego.

Podwyżki składek na ZUS  w 2022 roku - co warto wiedzieć na ten temat?

Wysokość składek dla przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę dłużej niż dwa lata.

W przypadku przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać ze składek preferencyjnych i zgodnie z przepisami prawa zobowiązani są do opłaty pełnych składek taka podwyżka będzie wynosiła wspomniane 11%. Kwota składek na ZUS wyniesie, zatem 1194,32 zł. Gdyby doliczyć do tego aktualną kwotę składki zdrowotnej to łączna wysokość składek wyniosłaby 1576,13 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę, że składka zdrowotna również może ulec zwiększeniu. Zgodnie z informacjami, które umieszczone są na portalu ZUS.pox.pl składka zdrowotna w 2022 roku może wynosić nawet 509,08 zł, czyli całkowita wysokość składek, którą musiałby zapłacić przedsiębiorca to 1703 zł.

Podobne artykuły