Analiza kolorystyczna to tematyka, o której warto mieć pewną wiedzę, choćby po to by zapanować nad swoją garderobą. Czasami klasyczne kolory bazowe nie są odpowiednie dla naszego typu urody. Niektórym lepiej w bardziej ciepłych tonacjach, a jeszcze innym w tych zimniejszych. Warto więc podjąć próbę doprecyzowania jakie kolory powinny zagościć w naszych szafach, a jakie z pewnością nie. Ich znajomość potrafi korzystnie wpłynąć na nasz wizerunek, samopoczucie oraz pewność i świadomość samej siebie. Niektóre kolory potrafią bardziej wydobyć i podkreślić urodę kobiety, ale są i takie, które je przygaszają i uwypuklają to, co najgorsze i sprawią, że będzie się wyglądać na jeszcze bardziej zmęczone i w starszym wieku, niż tym rzeczywistym.
Analiza kolorystyczna – podstawowe informacje
Mimo, iż klasyczny system analizy kolorystycznej bazuje na 4 porach roku to nie jest tak precyzyjny, gdyż w jego zakresie wyróżnić można wiele różnych typów urody. Dla lepszego zrozumienia do wiosny przyporządkować można eteryczną blondynkę o błękitnych oczach, jak i szatynkę o piwnej barwie oczu. Jak można się domyślić tym paniom pasować będą zupełnie odmienne kolory. Różnice te skłoniły do opracowania nowego systemu analizy kolorystycznej w technice tonalnej, gdzie każda pora roku składa się z trzech typów, co w sumie daje aż dwanaście rodzajów takich jak wiosna – jasna, ciepła i czysta, lato – jasne, chłodne i zgaszone, jesień – ciepła, ciemna i zgaszona oraz zima – chłodna, ciemna i czysta. Tutaj nie występują tak sztywne granice jak w przypadku analizy klasycznej, jak widać typy te płynnie przechodzą z jedną w drugą.
Analiza kolorystyczna – szczegóły
Jak już wspomniano system analizy kolorystycznej, uwzględniający 12 typów urody jest bardziej dokładny i obejmuje przeróżne szczegóły w ramach jednego rodzaju. Pozwala to bardziej precyzyjnie dobrać kolory dla każdego typu urody. Każdy posiada trzy określające go atrybuty, a dokładnie odcień (ciepły/zimny), walor (jasny/ciemny) oraz chromatyczność (czysty/kontrastowy czy zgaszony).