Stopa procentowa to pojęcie, z którym spotkał się niemal każdy. Co zatem warto wiedzieć na jej temat? Jakie rodzaje stóp procentowych wyróżniamy?
Stopa procentowa – co warto o niej wiedzieć?
Stopa procentowa to termin, z którym bardzo często spotykają się klienci banków, warto jednak zaznaczyć, że stopy procentowe stosowane są nie tylko na linii klient indywidualny – bank, dotyczą one również transakcji pomiędzy instytucjami. Stopę procentową najprościej można zdefiniować, jako wyrażony w procentach koszt pożyczenia pieniędzy. Należy przy tym dodać, że stopa procentowa dotyczy konkretnego okresu, najczęściej jest to okres roczny. Warto również podkreślić, że stopa oprocentowania to pojęcie, które związane jest zarówno z kredytami bankowymi jak i z lokatami. W przypadku kredytów określa ona cenę, którą będziemy musieli ponieść, jeżeli zdecydujemy się na pożyczenie środków pieniężnych z banku, natomiast w przypadku lokat cenę, którą będzie musiał zapłacić nam bank za to, że oddaliśmy mu nasze środki w depozyt. Pamiętajmy także o tym, że jeżeli chcielibyśmy porównać oprocentowanie różnych kredytów to w dzisiejszych czasach możemy dokonać tego w naprawdę prosty i szybki sposób wystarczy, że skorzystamy z popularnych internetowych porównywarek pożyczek.
Stopy procentowe – jakie wyróżniamy ich podstawowe rodzaje?
Do podstawowych stóp procentowych zaliczamy stopy banku centralnego. W Polsce bankiem centralnym jest Narodowy Bank Polski (NBP), a wysokość stóp procentowych określana jest przez Radę Polityki Pieniężnej. Wśród stóp procentowych NBP wyróżniamy stopę: referencyjną, depozytową, lombardową i redyskontową. Ich aktualne wartości odnajdziemy na stronie internetowej NBP. Podstawową stopą procentową w naszym kraju jest stopa referencyjna zwana również stopą inwestycyjną.
Ponadto oprócz stóp procentowych NBP do ważnych stóp procentowych zaliczamy również stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz stopy procentowe amerykańskiej Rezerwy Federalnej, czyli Federal Reserve Bank (FED).