Psychiatra jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z ludzką psychiką. Mimo tego, że świadomość tego typu problemów rośnie, wiele osób nadal obawia się odwiedzenia gabinetu psychiatrycznego – wszystko przez to, że psychiatra kojarzy się ze wstydliwymi zaburzeniami psychicznymi, które posiadają negatywne konotacje społeczne. Obecnie z pomocy psychiatry korzysta na szczęście coraz więcej świadomych osób, dla których zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne.
W czym specjalizuje się psychiatra i kiedy warto się do niego udać?
Psychiatra w Krakowie jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Jako lekarz, psychiatra może prowadzić leczenie farmakologiczne i wypisywać recepty na leki, co zasadniczo odróżnia go od psychologia. Lekarz tej specjalizacji jest w stanie zdiagnozować prawidłowo chorobę, na którą cierpimy oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, które będzie obejmowało zarówno wsparcie psychologiczne, jak i podawanie leków. Wizyta u psychiatry jest w stanie zahamować rozwój choroby oraz skutecznie ją wyleczyć. Nie należy obawiać się wizyty u tego specjalisty, tylko jak najszybciej się na nią udać, jeśli uważamy, że nasze problemy wymagają profesjonalnej pomocy.
Na wizytę psychiatryczną warto udać się, kiedy podejrzewamy u siebie depresję, mamy problem z zaakceptowaniem odejścia bliskiej osoby, cierpimy na różnego rodzaju lęki lub niepokoje oraz odczuwamy fizyczne objawy typu drżenie rąk, kołatanie serca lub bóle głowy pojawiające się w określonych sytuacjach. Wsparcie psychiatry jest nieocenione także w przypadku uzależnień różnego rodzaju (od alkoholu, narkotyków, seksu, zakupów itp.), a także w sytuacji słyszenia głosów czy widzenia rzeczy, których inne osoby nie dostrzegają. Wszystko to może bowiem świadczyć o chorobach dotykających naszej psychiki, których leczenie wymaga wsparcia profesjonalisty.
Czym różni się psychiatra od psychologa i psychoterapeuty?
Sferę ludzkiej psychiki otaczają profesjonalną opieką trzej specjaliści – psychiatra, psycholog oraz psychoterapeuta. Specjaliści ci często współpracują ze sobą w leczeniu pacjentów, a ich wsparcie pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty leczenia. Pomimo tego samego obszaru zainteresowań, profesje te różnią się pod kilkoma względami. Zasadnicza różnica między psychiatrą a psychologiem jest taka, że psychiatra w Krakowie jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu zaburzeń psychicznych i może przepisywać leki. Psycholog natomiast skoncentrowany jest na udzielaniu porad, słuchaniu pacjenta oraz diagnozowaniu zaburzeń psychicznych.
Psychoterapeutą jest natomiast osobą, która ukończyła podyplomowe szkolenie w dziedzinie psychoterapii oraz wykorzystuje w swojej pracy metody mające na celu przywrócenie pacjentowi prawidłowego funkcjonowania psychicznego. Zajmuje się kompleksowym prowadzeniem terapii, która może być skutecznym wsparciem leczenia prowadzonego przez psychiatrę. Z pomocy psychoterapeuty warto jednak skorzystać tylko w sytuacji, kiedy ta forma leczenia jest zalecana przez lekarza prowadzącego właściwą terapię.
Artykuł powstał we współpracy z Gabinetami Rozwoju – sprawdzony psychiatra kraków.