Jakie buty trekkingowe wybrać na górski szlak?

Lifestyle

18-03-2021

Wybierając się na pieszą wyprawę w góry, warto zaopatrzyć się w wygodne, dobrej jakości buty. Na spacer w góry możesz założyć dowolny strój, ulubione dresy i bawełnianą koszulkę. Jednak jeśli założyć nieodpowiednie obuwie, możesz odczuć bolesny dyskomfort, który będzie Ci towarzyszył na każdym kroku. Jakie buty trekkingowe wybrać zaczynając przygodę z górami?

Wygodne buty trekkingowe - dlaczego jest to tak ważne?

Zastanawiasz się, jakie buty założyć wybierając się na górski szlak? To pytanie, które towarzyszy osobom początkującym, ale również zaawansowanym turystom. Buty do chodzenia po górach mają spore znaczenie. Przede wszystkim chronią one stopy przed nierówną, twardą nawierzchnią, amortyzują wstrząsy oraz stabilizują kostkę. Dzięki dobrym butom trekkingowym zabezpieczamy stopy przed dostawaniem się wody z zewnątrz oraz zapewniamy przyczepność także na nierównym i śliskim podłożu. Zakładając odpowiednie obuwie na górskie szlaki mamy gwarancję komfortu termicznego.

Jakie buty trekkingowe wybrać na górski szlak?

Wysokie trapery, czy niskie buty trekkingowe - które wybrać?

Często przed dokonaniem zakupu butów w góry zastanawiamy się, czy zdecydować się na te za kostkę, czy przed kostkę. 

Wysokie buty turystyczne ochraniają nas przed błotem, wilgocią i śniegiem. Z kolei w niskim obuwiu woda często dostaje się do buta. Obecnie na rynku znajdziemy lekkie wysokie buty trekkingowe, natomiast niskie obuwie są zdecydowanie od nich lżejsze. W butach trekkingowych przed kostkę szybciej zdobędziesz górskie szczyty, a Twoja stopa będzie się w nich czuła niej zmęczona. 

Z kolei wyższe buty w góry zapewniają większą stabilizację stopy i blokują szkodliwe ruchy. Osoby, które zakładają niższe obuwie muszą w większym stopniu pilnować tego, w jaki sposób i gdzie stawiają stopę. 

Jeśli jesteś początkującym turystom i planujesz jedynie wycieczki w górskie doliny, warto wybrać niskie buty trekkingowe. W przypadku gdy szukasz bardziej uniwersalnego obuwia, zdecyduj się na nieco wyższe obuwie trekkingowe powyżej kostki. 

Buty trekkingowe - jaka podeszwa będzie najlepsza?

Głównym zadaniem podeszwy jest amortyzacja pracy mięśni i ścięgien. Kiedy wybierasz się na dłuższy szlak i niesiesz na swych plecach kilka kilogramów, musisz pamiętać o tym, że bardzo ważne jest, aby Twoje buty miały solidną podstawę. Na sam początek górskiej przygody nie potrzebujesz zbyt twardej podeszwy, gdyż będzie to dla Ciebie niekomfortowe. Najlepiej zdecydować się na obuwie o średniej twardości podeszwy - zapewni to stopie wygodę

Podobne artykuły