Podczas wizyty w Krakowie nie można się nudzić, tak naprawdę każda godzina może być rozplanowana co do minuty. Mnóstwo zabytków, muzeów i atrakcji dla dzieci przyciąga turystów z całego świata. Poza tym konieczne jest oczywiście spożywanie posiłków, warto spróbować między innymi tradycyjnych smakołyków. Dzięki nim spacerowanie po mieście stanie się jeszcze większą przyjemnością, ponadto nabiera się siły na kolejne wyzwania.
Tradycyjne smakołyki krakowskie
W Krakowie z całą pewnością można zjeść smacznie, przy większej ilości czasu warto testować kolejne restauracje, lokale gastronomiczne. Wśród smakołyków, których powinien spróbować każdy jest obwarzanek krakowski, w których najbardziej charakterystyczny jest lekko słodki smak. Uwadze nie powinna ponadto umknąć chrupiąca i niezwykle apetyczna skórka, specjał można zakupić w każdym sklepie, czy cukierni i piekarni. Jednak zdaniem wielu osób najlepsze są te sprzedawane w wózkach stacjonujących w większości zakątków Krakowa. Obwarzanek czasami jest mylony z bajglem, produkty jednak różni sposób ich spożywania. Ten drugi kroi się na pół, obwarzanka je się natomiast w całości, ale z przeróżnymi dodatkami – solą, przyprawami, sezamem. Każdy zapewne niejednokrotnie słuchał słynnego przemówienia Papieża Jana Pawła II w swoim rodzinnym mieście. Wspominał o swoim ulubionym przysmaku z lat młodości – kremówkach, które właśnie z tego powodu zyskały miano papieskich. Zgodnie z tradycyjną recepturą powstają z dwóch warstw ciasta francuskiego pomiędzy którymi znajduje się bardzo gruba warstwa kremu waniliowego. Wierzch ciastka posypuje się cukrem pudrem, ilość spożytych w ten sposób kalorii nie jest mała, lecz dla takiego smaku warto!
Maczanka krakowska, zapiekanka, a może lody?
Kolejnym przysmakiem krakowskim, nieco podobnym w wyglądzie do klasycznego burgera jest maczanka – przedstawicielka tak zwanego ulicznego jedzenia. Początkowo bułka jedzona było osobno z dodatkami, obecnie jednak częściej spożywana jest z całą zawartością zamkniętą w środku. Podstawą smaku jest chrupiące pieczywo i aromatyczne mięso, całość polewa się bardzo często wyrazistym sosem cebulowym. Maczanka krakowska najlepiej smakuje na ciepło, w przeciwnym wypadku traci nieco na smaku. Na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/gastronomia/ podkreśla się między innymi fakt, ze krakowską kuchnię charakteryzuje różnorodność smaków. Te można poczuć na przykład w zapiekankach z Placu Nowego, dostępnych jest tam wiele wariantów, tak samo jak stoisk z nimi. Sprawia to, że naprawdę każdy smakosz znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, bagietkę mogą wzbogacić pieczarki, ciągnący się ser, ketchup i majonez – w zależności od gustu kulinarnego. Po obfitym posiłku warto pomyśleć o deserze, w Krakowie często stawia się na lody ze Starowiślańskiej Pracowni Cukierniczej Stanisława Sargi. Po kolejne gałki naturalnych lodów często ustawiają się kolejki chętnych, nie tylko turystów, ale również mieszkańców Krakowa. Chcąc ich skosztować, warto wygospodarować nieco więcej czasu.