Zmiana formy opodatkowania - co warto wiedzieć na ten temat?

Praca i biznes

28-01-2021

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania to bardzo ważna decyzja, która ma duży wpływ na funkcjonowanie danej firmy. Co zatem warto wiedzieć na temat form opodatkowania? Kiedy i jak dokonać zmiany formy opodatkowania?

W jaki sposób przedsiębiorca może dokonać zmiany formy opodatkowania?

Jeżeli podjęliśmy decyzje o zmianie formy opodatkowania, aby tego dokonać musimy wypełnić formularz o nazwie CEIDG-1. Taki wniosek można złożyć internetowo lub osobiście w urzędzie gminy bądź miasta. Termin złożenia dokumentu uzależniony jest od formy opodatkowania, którą wybierzemy. Należy również zaznaczyć, że jeżeli zdecydujemy się na wybór karty podatkowej to do wniosku CEIDG-1 musimy dołączyć także druk PIT-16. Pamiętajmy również, że każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją działalność w trakcie roku podatkowego dokonuje wyboru interesującej go formy opodatkowania do dnia, w którym składa wniosek o wpis do CEIDG, jeżeli zaś nie dokona takiego wyboru w tym terminie to będzie zobowiązany do rozliczania się na zasadach ogólnych.

Zmiana formy opodatkowania - co warto wiedzieć na ten temat?

Wybór formy opodatkowania – o czym należy pamiętać, kiedy zmienić?

Z jakich form opodatkowania mogą skorzystać przedsiębiorcy w Polsce? Warto zaznaczyć, że na wybór formy opodatkowania wpływ mają miedzy innymi obroty firmy czy rodzaj działalności. Najpopularniejszą formą rozliczenia są tak zwane zasady ogólne. Do innych form zaliczamy: podatek liniowy, kartę podatkową czy też ryczałt ewidencjonowany. Należy zaznaczyć, że jeżeli korzystamy z rozliczenia na zasadach ogólnych, a nasza firma osiągnie dochody powyżej 85 528 zł to zamiast 17% podatku będzie zobowiązana do zapłaty 32% w takiej sytuacji można zdecydować się na zmianę formy opodatkowania na podatek liniowy, przy którym będziemy płacili 19%. Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa, to formy opodatkowania, które maja wąskie grono odbiorców. I tak np. jeżeli rozliczamy się w formie ryczałtu, a w miedzy czasie poszerzymy swoja działalność o branżę, która nie może być rozliczana zgodnie z tą formą opodatkowania w takim przypadku będziemy mogli dokonać zmiany rozliczenia na zasady ogólne już w trakcie roku podatkowego.

Podobne artykuły