Okulary przeciwsłoneczne - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zakupy

23-02-2021

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet który ma pasować do twarzy, zachwycać designem i powodować setki pytań “Gdzie kupione?”.  Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed szkodliwym promieniowaniem, jednak mogą mieć również dodatkowe atuty. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się polaryzacyjne okulary, dotychczas popularne głównie wśród sportowców lub kierowców. 

Na co warto zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne i o co chodzi z tą polaryzacją?

Przede wszystkim filtr

Ciemne szkła nie wystarczą - okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w odpowiednie filtry. Okulary z czarnymi szkłami, bez filtrów UV mogą zaszkodzić zdrowiu oczu. Gdy zakładamy ciemne okulary, nasze źrenice rozszerzają się - jeżeli brak jest filtrów, do tak rozszerzonej źrenicy dostaje się więcej szkodliwych promieni UV, tak więc filtry w okularach to absolutny must have.  Dostępne są okulary o różnych klasach ochrony. Warto szukać oznaczenia UV400 który oznacza, że okulary posiadają filtr całkowicie blokujący promieniowanie UVA i UVB.

Okulary przeciwsłoneczne - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czy kolor soczewki ma znaczenie?

Okazuje się, że kolor soczewki to nie tylko kwestia estetyki. Barwa szkieł ma wpływ na to jak postrzegamy kolory. Do najbardziej uniwersalnych zalicza się soczewki w kolorze szarym - zapewniają naturalne widzenie barw. Z kolei soczewki pomarańczowe lub żółte mają właściwości zwiększania kontrastu - nie lubisz jazdy w szarówkę lub po zmroku? Zainwestuj w dobre okulary z żółtymi szkłami(i polaryzacją). 

Szkła czerwone bądź różowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla pań. Świetnie sprawdzają się gdy mamy do czynienia z delikatnym światłem(poranki, wieczory) dlatego mają wielu swoich nabywców wśród miłośników joggingu.

Masz bardzo wrażliwe oczy? Wybierz okulary z brązowymi szkłami. Soczewka w tym kolorze poprawia głębię widzenia, kontrast i sprzyja odpoczynkowi oka. Stosunkowo najrzadziej wybierane są szkła w kolorze zielonym - zniekształcają postrzeganie kolorów, przez co nie są wskazane przy prowadzeniu samochodu(chodzi o odpowiednią interpretację sygnalizacji świetlnej).

Co daje polaryzacja w okularach?

Klasyczne okulary przeciwsłoneczne bez polaryzacji, sprawiają po prostu, że słońce nie razi nas tak mocno. Nie blokują jednak błysków. Z kolei polaryzacyjne okulary znakomicie blokują oślepiające promienie, niwelują odblaski, zapewniając dobrą jakość widzenia w niemal każdych okolicznościach. Co więcej, sprawiają, że kształty będziemy odbierać jako bardziej wyraziste, a kolory bardziej nasycone.

Polaryzacyjne okulary na stałe wpisały się w oprzyrządowanie dla fanów sportów zimowych :narciarzy, snowboardzistów czy fanów wędrówek po ośnieżonych górskich szlakach, jak również kolarzy czy fascynatów sportów wodnych.

Są też bardzo cenione przez kierowców - eliminacja oślepiających odblasków w trakcie prowadzenia pojazdu to kwestia bezpieczeństwa kierowcy, jego pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto kierowcy często podkreślają, że dzięki nim wzrasta komfort jazdy - poprawiają jakość widzenia, dzięki czemu prowadzący pojazd nie musi nadmiernie wytężać(i przy tym męczyć) wzroku. 

Okulary chronią nasz wzrok. Warto postawić na okulary dobrej jakości, z filtrami i poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego koloru soczewek. 

Podobne artykuły