Zakupy robione raz w tygodniu muszą być dokładnie przemyślane tak, by całotygodniowe funkcjonowanie nie było katorgą, a przemyślanym działaniem. Robienie zakupów raz na tydzień jest możliwe, jednak trzeba trzymać się ściśle określonych zasad. O jakich zasadach więc mowa?
Sporządzanie tygodniowego planu jedzeniowego
By zakupy raz na tydzień były właściwie rozplanowane należy na początek wyjść od sporządzenia planu jedzeniowego na cały tydzień. Jest to podstawa, która pozwala na sporządzenie listy zakupów, co i w jakich ilościach będzie potrzebne. Niektórzy robią to na kartce bądź telefonie, a jeszcze innym wystarczy chwila refleksji i zaplanowanie posiłków w głowie. Dużo łatwiej wejść do sklepu z listą, na której wszystko i wyraźnie widać, co trzeba, bez niepotrzebnych stresów i straty czasu.
Robienie listy zakupów w domu
Jak już wspomniano plan posiłków pozwala na sporządzenie listy potrzebnych do nich produktów. Będąc w domu możemy dokładnie sobie sprawdzić, które produkty mamy już w domu, a które trzeba dokupić musimy umieścić na liście. Dzięki liście mamy pewność, że nic nie zostanie pominięte. Ponadto kupione zostaną tylko potrzebne produkty, ograniczając zakup tych mniej przydatnych. Lista pozwala odciążyć głowę, dzięki czemu ma się więcej przestrzeni na inne obowiązki.
Bieżące spisywanie brakujących produktów
Mimo tworzenia listy zakupów raz na tydzień warto spisywać sobie na bieżąco produkty, które się nam kończą. Jest to ważne również w przypadku większej ilości osób, więc każda z nich, która zauważy kończący się produkt powinna go wpisać na listę. Jest to bardzo pomocne, ponieważ przy tworzeniu tygodniowej listy zwyczajnie bieżąca potrzeba może zostać zapomniana.
Kontrolowanie terminów ważności
Terminy ważności produktów to niezwykle ważna kwestia. Niedopilnowanie ich może skutkować nadmiernych wyrzucaniem produktów, a co gorsza problemami zdrowotnymi. W czasie zakupów w sklepie najlepiej wybierać te produkty z najdłuższym terminem ważności. Podobnie powinno być w domu, spożywać należy w pierwszej kolejności te produkty, które mają najkrótszą datę.