Naprawa kompresorów - czego dotyczy i kto ją przeprowadza?

Praca i biznes

26-07-2022

Kompresory, nazywane również sprężarkami, to sprzęt niezbędny w wielu zakładach przemysłowych, warsztatach, i nie tylko. Mowa o zaawansowanym technicznie, skomplikowanym sprzęcie, który może ulegać różnym awariom. Przede wszystkim jednak jego elementy ulegają naturalnemu zużyciu. Dlatego też co pewien czas niezbędna jest naprawa kompresorów. Na czym polega i komu ją zlecić? Czym tak konkretnie jest sprężarka? Wyjaśniamy!

Co to jest kompresor?

Mianem kompresora lub sprężarki określa się urządzenie, którego podstawowym działaniem jest zwiększenie ciśnienia gazu, przeważnie powietrza. Ma to miejsce w celu przeniesienia energii, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Sprężarka może być elementem konstrukcyjnym maszyny, dodatkowym elementem na linii produkcyjnej, służyć do napędzania urządzeń w warsztacie oraz występować w wielu innych rolach. Ważne jest, aby sprzęt działał w pełni sprawnie, w przeciwnym wypadku zostaje zaburzone właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a co gorsza, praca może stać się niebezpieczna. Dlatego jeśli tylko pojawiają się jakieś niesprawności, konieczna jest jak najszybsza naprawa kompresorów.

Na czym polega naprawa kompresorów?

Oczywiście o tym, na czym konkretnie polega naprawa kompresorów, decyduje rodzaj awarii. Do elementów ulegających awarii najczęściej należą chłodnice. W przypadku większości urządzeń chłodnice są niezbędne dla poprawnej i bezpiecznej pracy. Jednocześnie pracują przy dużym obciążeniu, co naraża je na uszkodzenia. Niewątpliwie naprawy kompresorów często polegają też na remontach bloków i całych silników. Jednostka napędowa to najważniejszy element wyposażenia maszyny, zatem trzeba dbać o jego pełną sprawność.

 

Warto mieć na uwadze, że poza naprawami kompresorów, w serwisach sprężarek wykonuje się również szereg innych czynności. Należą do nich między innymi przeglądy okresowe. Ponadto coraz częściej wykonuje się adaptacje kompresorów do odzysku ciepła. Wszystko to w celu oszczędności energii, a tym samym sprzyjaniu środowisku i oszczędności pieniędzy.

 

Kto wykonuje naprawy kompresorów?

Na rynku nie brakuje dzisiaj podmiotów świadczących usługi w zakresie napraw kompresorów. Mowa o specjalistycznych zakładach, które naprawiają sprężarki śrubowe i tłokowe. Niemniej nie każdy zakład jest w takim samym stopniu godny zaufania. Nie brakuje mało wykwalifikowanych specjalistów bez doświadczenia. Warto mieć na uwadze, że kompresor to sprzęt skomplikowany, występujący w wielu postaciach. Każdy model jest inny. Co więcej, technologia się rozwija, co oznacza, że na rynku pojawiają się coraz to nowe  rozwiązania. Fachowiec musi być z nimi zaznajomiony, aby mógł wykonać poprawną naprawę.

 

Zalecamy, aby korzystać jedynie z usług firm z dużym doświadczeniem, które jednocześnie mogą się pochwalić licznymi opiniami zadowolonych klientów. Warto również sprawdzić zakres oferty danej firmy. Dobry serwis sprężarek to taki, który poza naprawami oferuje również wykonywanie przeglądów oraz adaptacji do odzysku ciepła. Powinien też oferować całodobową pomoc w przypadku nagłych awarii kompresorów.

 

Naprawa kompresorów - czego dotyczy i kto ją przeprowadza?

Podobne artykuły