Ulgi, umorzenia i dofinansowania – takie zmiany w sektorze finansowym szykują rodakom przedstawiciele rządu. Zmiany mają objąć przede wszystkim dział kredytów hipotecznych i zachęcić przyszłych inwestorów do zaciągnięcia kredytu. Co oznacza Nowy Ład i na co można będzie liczyć, starając się o kredyt hipoteczny?
Państwo dołoży do kredytu
Jednym z założeń planu Nowego Ładu jest spłata części kredytu z pieniędzy państwa. Oferta dedykowana jest osobom, które zaciągną kredyt, kupią mieszkanie, a następnie powiększą rodzinę. Rodzina o modelu 2 plus 2 może zatem liczyć na wsparcie ze strony państwa w kwocie 20 tysięcy złotych. Z kolei rodzina z 3 dzieci to już dodatkowe 60 tysięcy złotych na spłatę kredytu z budżetu państwa. Każde kolejne dziecko będzie oznaczać dodatkowe 20 tysięcy złotych, które państwo przeznaczy na spłatę hipoteki danej rodziny. Oznacza to, że przy 6 dzieci można liczyć na wsparcie finansowe w wysokości aż 120 tysięcy złotych.
Nowy program mieszkaniowy
Po zakończonym programie Mieszkanie dla młodych nadszedł czas na kolejną formę państwowej pomocy. Nowy program mieszkaniowy zakłada wsparcie w kwestii wkładu własnego. Przyszli kredytobiorcy będą mogli liczyć na pokrycie nawet 40 procent kosztów wkładu własnego, jeśli jego całkowita kwota nie przekroczy 100 tysięcy złotych. Pieniądze mają być wypłacane z Banku Gospodarstwa Krajowego. Program dedykowany jest osobom między 20 a 40 rokiem życia.
Bon mieszkaniowy
Bon mieszkaniowy jest propozycją Jarosława Gowina, którą kieruje do osób bez ograniczeń wiekowych. Ci, których dochód uniemożliwia zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania, mają uzyskać wsparcie w postaci bonu, który będzie można wykorzystać jako wkład własny. Gowin wyróżnił dwa rodzaje bonów: rodzinny, przeznaczony dla rodzin wielodzietnych oraz z osobami niepełnosprawnymi, a także bon społeczny, dla osób wynajmujących mieszkania spółdzielcze, które można zakupić.
Koncepcja Nowego Ładu to zachęta do kupowania mieszkań na kredyt. Póki co, termin wdrożenia nowych rozwiązań nie jest jeszcze znany.