Minimalizm w szafie - co to jest capsule wordrobe

Lifestyle

31-12-2020

Większość z Pań z pewnością zdaje sobie sprawę, że ma w szafie za dużo ubrań. Koniec roku i początek nowego to doskonała okazja na zrobienie generalnych porządków w tym zakresie. Najlepiej mieć wokół siebie tylko niezbędne przedmioty. Otaczanie się zbędnymi dobrami generuje wyłącznie bałagan. Im mniejszy wybór, tym mniejsze dylematy co do wyboru.

Minimalizm w szafie - co to jest capsule wordrobe

Pozbywanie się zbędnych rzeczy

Selekcja przedmiotów dotyczy różnych produktów, nie tylko ubrań. Jednak od tego warto zacząć. Co ciekawe, może to być nieco dłuższy proces. Nie zawsze da się to zrobić w jeden, czy dwa wieczory. Czasami na bieżąco można dokonywać segregacji. Najważniejszy i kluczowy jest moment podjęcia decyzji o przeprowadzeniu wyżej wspomnianej selekcji. Następnie przydadzą się odpowiedzi na kilka pytań. Tutaj możliwe jest jasne nazwanie swojego stylu, o którym kiedyś nawet się nie wiedziało. Często wyrzucenie danego ubrania jest niemożliwe ze względów sentymentalnych. Być może kojarzą się z nim jakieś wyjątkowe wydarzenia? Kolejną kwestią jest rozmiar. Jeżeli mamy w szafie za małe ubrania, niepotrzebnie trzymamy je z myślą, że schudniemy. Pamiętajmy, że możemy dać im drugie życie, wręczając komuś innemu. Punktem wyjścia do decyzji o zachowaniu lub oddaniu danej rzeczy jest częstotliwość jej zakładania. W przypadku, gdy często po nią sięgamy – musi zostać na swoim miejscu.

Na jakie pytania jeszcze trzeba znać odpowiedź?

Aspekt dopasowania danej rzeczy do typu osobowości, stylu życia i światopoglądu jest równie istotna. Za potrzebą zachowania części garderoby może stać chęć wspierania konkretnej marki lub upodobania kolorystyczne. Być może lubimy chodzić wyłącznie w bawełnianych ubraniach, a rezygnujemy ze skórzanych. Do wyrzucenia z całą pewnością kwalifikują się rzeczy zniszczone, których czas już po prostu minął. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej. Ostatnie, na co zwraca się uwagę przy selekcji ubrań to ich uniwersalność. Jeżeli po zastanowieniu okaże się, że z danym elementem możemy stworzyć co najmniej kilka stylizacji – sprawa jest prosta.

Podobne artykuły