Wybory w USA - jak wygląda system wyborczy w Stanach Zjednoczonych?

Informacje ze świata

26-12-2020

Amerykański system wyborczy różni się od systemu wyborczego stosowanego w Polsce. Można powiedzieć, że jest on o wiele bardziej zawiły. O tym, kto zostanie prezydentem USA decydują, bowiem głosy Kolegium Elektorów.

Kolegium Elektorów – co to takiego jest?

Kolegium Elektorów to konstytucyjny organ państwowy, który jest bardzo ważnym elementem systemu, według którego w USA wybierany jest prezydent. Na czym więc polega takie głosowanie? W Stanach Zjednoczonych w każdym stanie wybierana jest określona liczba elektorów, którą to oblicza się na podstawie liczby członków Kongresu. Należy również dodać, że do ogólnej liczby elektorów oprócz poszczególnych głosów kongresmenów reprezentujących dany stan dolicza się dodatkowo 3 przedstawicieli Dystryktu Kolumbii. Dystrykt Kolumbii nie ma, bowiem reprezentacji w kongresie, ponieważ nie jest stanem. Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli w danym stanie konkretny kandydat wygra nawet minimalna przewagą to i tak otrzymuje on wówczas głosy wszystkich elektorów. I tak np., jeżeli stan dysponuje 11 głosami wyborczymi i w tym stanie dany kandydat zdobędzie jedynie 1% przewagę to głosy te nie są dzielone proporcjonalnie, tylko zwycięzca otrzymuje cała pulę możliwych głosów elektorskich, czyli w tym przypadku będzie to 11 głosów. Do wyjątków należą jedynie 2 stany Nebraska i Maine, tutaj bowiem elektorów wybiera się w obrębie okręgów kongresowych, a zwycięzca otrzymuje nie głosy całego stanu, a danego okręgu kongresowego.

Wybory w USA - jak wygląda system wyborczy w Stanach Zjednoczonych?

System wyborczy w USA.

Najprościej, więc mówiąc wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych są wyborami pośrednimi. To Amerykanie wybierają reprezentujących ich elektorów, którzy zostali nominowani przez poszczególne partie. Natomiast wyboru amerykańskiego prezydenta dokonuje Kolegium Elektorów USA. Aby dany kandydat na prezydenta wygrał wybory musi zdobyć 270 głosów z 538 możliwych głosów elektorskich. W przypadku remisu w Kolegium Elektorów o wyborach decyduje Izba Reprezentantów. W takiej sytuacji każdy stan ma jeden głos. Jeżeli zaś chodzi o inauguracje prezydenta Stanów Zjednoczonych to zgodnie z konstytucją odbywa się ona w dniu 20 stycznia w samo południe.

Podobne artykuły