Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie ludzi bywa bardzo duży, wahania tego parametru mogą namieszać. Tak naprawdę szkodliwy jest zarówno gwałtowny wzrost ciśnienia, jak i jego spadek, w każdym przypadku człowiek może odczuwać szykujące się zmiany. Jeśli chodzi o konsekwencje dla zdrowia przy niskim ciśnieniu atmosferycznym mogą pojawiać się bóle głowy, stawów oraz wahania poziomu cukru we krwi.
Wahania ciśnienia – skutki dla zdrowia meteopatów
Problem niskiego ciśnienia atmosferycznego pojawia się wraz z gwałtownymi zjawiskami, na przykład orkanami, tajfunami, czy huraganami. Z tymi pierwszymi mieliśmy niedawno do czynienia w Polsce, w niektórych regionach doszło do ogromnych zniszczeń. Jak się okazuje, drastycznie niskie ciśnienie pogarsza samopoczucie ludzi. Ten parametr ma przecież wpływ na tempo przepływu krwi w całym organizmie, logicznym jest zatem fakt, że jego nieprawidłowe wartości pogarsza stan zdrowia. W wielu przypadkach pojawiają się nawet zaburzenia widzenia i utrudniające funkcjonowanie zawroty głowy. W ekstremalnych przypadkach niskie ciśnienie może nawet wywoływać nudności i wymioty – w takich okolicznościach trudno o normalne funkcjonowanie.
Wpływ pogody na samopoczucie
Na odczuwanie nieprawidłowych wartości ciśnienia atmosferycznego jest narażony każdy. Jednak największe prawdopodobieństwo trudniejszego odczuwania wahań mają osoby borykające się z zablokowanymi zatokami. Przeprowadzano nawet wiele badań na ten temat, tak naprawdę wszystkie wyniki jasno wskazują, że zależności stanu zdrowia od pogody istnieją. Są również osoby mające większe skłonności do występowania migren, w związku z czym występowanie nasilonych dolegliwości jest często spotykane. Powstało nawet specjalne określenie na ludzi podatnych na zmiany ciśnienia – meteopaci. Jest to dość przykra tendencja, zwłaszcza w przypadku gwałtownego pogorszenia ogólnego samopoczucia. Obniża to ogólną jakość życia, trudno aby nie przekładało się to na życie zawodowe, czy osobiste – trzeba po prostu nauczyć się z tym żyć.