Często mówi się o taśmach jako o najważniejszych artykułach samoprzylepnych. Mają one wiele zastosowań, przeważnie wykraczających poza normy domowego użytku. Taśmę obrazujemy z reguły w postaci pasków klejących, nawiniętych na rolkę. Niekoniecznie musi tak jednak być. Poniżej zajmiemy się tematem wykrojów, czyli również przedmiotów klejących, mogących niejednokrotnie zastąpić popularne nam wszystkim błony.
Wykroje samoprzylepne często są po prostu taśmą o indywidualnym kształcie. Mogą posiadać nośniki foliowe czy tkaninowe. Nie jest to jednak jedyna odmiana, a prawdę mówiąc, istnieje ich wiele więcej.
Wykroje z taśmy na arkuszu
Przejdźmy może do wykrojów o strukturze przybliżonej do standardowej taśmy klejącej. Mowa o wykrojach na arkuszach. Występują one zarówno w formie jednostronnie, jak i dwustronnie klejącej. Mają one zastosowanie przede wszystkim w branży poligraficznej i reklamowej. W łatwy sposób służą do oznaczania produktów, gdyż mogą odróżniać się kolorami. W ten sposób zawsze oddzielimy towar z krótkim terminem przydatności od tego, który potrzebuje odpowiednich warunków przewozu.
Wykroje świetnie spiszą się również w celu wieszania banerów czy łączenia niektórych elementów. Wszystko zależy od materiału nośnika oraz kleju użytego na warstwach przylepnych. Elementy te są dostępne w wersji nośników foliowych, piankowych, włókninowych i tkaninowych. Ponadto, klej na wykroju może być dobierany na życzenie klienta, a sam konsultant z pewnością pomoże dobrać odpowiedni typ pod konkretne zastosowanie.
Wykroje z korka
Następnymi artykułami klejącymi, które świetnie sprawdzą się w naszych domach są wykroje z korka. Z jednej strony wyposażone są w warstwę samoprzylepnego kleju kauczukowego bądź akrylowego, a z drugiej stanowią korek o konkretnej grubości. Można zamówić je w formie zarówno kółek, jak i kwadratów. Grubość warstwy korka ustalana jest z klientem i dobierana względem jego zapotrzebowania.
Do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć przede wszystkim hipoalergiczność i brak przyciągania kurzu. Stosuje się je jako podkładka pod panele bądź parkiet. Ma to na celu wzmacniać izolację cieplną oraz akustyczną. Co więcej, w przyszłości może zapobiegać skrzypieniu parkietu. Innym wykorzystaniem takich wykrojów może być podkładanie ich pod meble. Dzięki takiemu czynowi, ich przesuwanie stanie się wygodniejsze i nie będzie rysować podłogi.
Filc i rzepa
Nie można pominąć tak ważnych i stosowanych w codziennym użytku elementów. Wykroje z rzepy doskonale sprawdzą się w domach i mieszkaniach, jako alternatywa do wieszania obrazów na gwoździach. Ponadto, w branży poligraficznej stosuje się je do zamykania teczek i opakowań. Te artykuły także mogą występować w różnych szerokościach i kształtach. Grubość rzepy nie ma natomiast większego znaczenia.
Nieco inaczej jest z filcem. To właśnie wykroje z tego materiału kojarzą się nam z podstawianiem mebli. Występują w wielu różnych wersjach wymiarowych i grubościowych. Możliwy jest wybór konkretnego typu kleju na filcu, a także doprecyzowanie jego struktury.