Gry planszowe większości z nas kojarzą się z czasami beztroskiego dzieciństwa, kiedy nie istniały jeszcze smartfony, a komputer w domu był rzadkością. Wraz z rozwojem technologii, popularne jeszcze kilkanaście lat temu planszówki stopniowo zaczęły odchodzić do lamusa. Dziś jednak coraz więcej osób do nich powraca, słusznie upatrując w grach planszowych świetną formę rozrywki, która oferuje całkiem sporo zalet.
Planszówki i ich kluczowe zalety
Gry planszowe są świetną formą rozrywki, z której mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Pozwalają odetchnąć od wszechobecnej technologii, koją nerwy oraz przenoszą nas choć na chwilę do zupełnie nowego świata, który rządzi się własnymi prawami. Stanowią także świetny trening dla mózgu, pozwalając uruchomić uśpione szare komórki, pogłówkować oraz przetestować nasze zdolności intelektualne i strategiczne.
Planszówki to także świetny sposób na prowadzenie zdrowej rywalizacji. Nie każdy z nas może lub chce uprawiać sport – gry pozwalają więc skutecznie realizować naturalną potrzebę współzawodnictwa. Co więcej w gry planszowe możemy grać o każdej porze dnia i roku – nie przeszkodzi nam w tym ani deszcz, ani mróz, ani brak chęci do opuszczania domowego zacisza.
Dzięki grom zyskujemy okazję do częstszych spotkań ze znajomymi oraz możliwość zaangażowania do wspólnych rozrywek także najmłodszych członków naszych rodzin. Ciekawe gry planszowe to świetny sposób, aby odciągnąć dzieci i młodzież od smartfonów i pokazać im, że istnieją także inne, nie mniej interesujące rozrywki.
Jakie gry planszowe warto mieć w domu?
Coraz większe zainteresowanie Polaków planszówkami zaowocowało ich coraz lepszą dostępnością. Istnieje więc duża szansa, że każda osoba, bez względu na swój wiek, zainteresowania oraz ilość wolnego czasu, znajdzie wśród nich propozycję godną uwagi.
Wśród uniwersalnych gier planszowych, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności, warto wymienić takie propozycje, jak m. in. Monopoly, Ego, Ubongo, a także popularnego Chińczyka czy gry tematyczne inspirowane filmami i grami komputerowymi.