Jak napisać swoje pierwsze CV?

Praca i biznes

18-11-2021

Będąc studentem zaczynamy powoli rozglądać się za pierwszą pracą. Czas studiów, choć mówi się, że to jeden z najlepszych okresów w życiu, niesie ze sobą niejednokrotnie brak pieniędzy. Nic więc w tym dziwnego, że szuka się wtedy nawet pracy dorywczej dającej zarówno wsparcie finansowe, jak i również pierwsze doświadczenie. 

Do znalezienia pracy przydatne okaże się nam CV. Jego napisanie wiąże się ze sporymi problemami na samym początku. Przedstawimy teraz kilka rad w temacie tego, jak powinien wyglądać prawidłowo przygotowany tego typu dokument oraz co warto w nim umieścić. 

Brak doświadczenia - jak sobie z tym poradzić? 

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które w okresie studiowania nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego. Często na brak jego zdobywania wpływa niekorzystny plan zajęć czy inne życiowe sytuacje. Zamiast tego, gdzie pracowaliśmy, możemy pochwalić się naszym potencjalnym pracodawcom, jakie są nasze pozytywne cechy i co potrafimy.  

Zrobić możemy to w sekcji podsumowania zawodowego. Należy tutaj ogólnie zaznaczyć, jaki jest nasz cel w życiu i do czego dążymy. Istotne może okazać się tu także kilka informacji odnośnie tego, co uważamy za swój dotychczasowy sukces i jakie posiadamy osiągnięcia.  

Jak napisać swoje pierwsze CV?  

Główna część CV 

W tym miejscu wpisujemy swoje ogólne, życiowe doświadczenia i wszystkie informacje związane z naszą osobą. Przecież pracodawcy nie interesuje tylko to, gdzie się wcześniej pracowało, ale również, gdzie zdobywało się wiedzę i wykształcenie, czy jakie pasje się realizowało. W tej rubryce umieszczamy również informacje o dodatkowych czynnościach, które wykonywaliśmy. Mowa tutaj chociażby o kołach sportowych, naukowych, udziałach w projektach czy wolontariatach.  

Nasze umiejętności dzielimy głównie na dwie grupy, a mianowicie na specjalistyczne i miękkie. W tych pierwszych zawieramy informacje odnośnie znajomości języków obcych, worda, excela lub chociażby o posiadaniu prawa jazdy określonych kategorii. Umiejętność miękkie, które nas cechują to np. punktualność, dyspozycyjność czy chęć do pracy. 

Podobne artykuły