Nowoczesne metody montażu rurociągów oraz ich renowacji

Praca i biznes

08-11-2021

Osoby niezainteresowane tematem nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak wiele kilometrów rur znajduje się wewnątrz ziemi. Nie ma co ukrywać, że to właśnie dzięki temu w domach posiadamy niekończące się ilości gazu, wody, czy nawet sieć kanalizacyjną. Coraz częściej też w sposób podziemny prowadzi się kable elektryczne, a umieszczane są one również w rurociągach.  

Pomyślmy sobie zatem, jak wyglądałby standard życia, gdyby rurociągów po prostu nie było. Sytuacja byłaby nieciekawa. Na szczęście nie musimy doświadczać tak trudnych chwil, a patentowane są coraz to nowsze metody na montaż i renowację rurociągów. 

Najstarsza metoda – wykopkowa 

Zanim w ogóle przejdziemy do tego, w jaki sposób można szybko montować rurociągi w ziemi, wróćmy do starszych sposobów, które wciąż są praktykowane. Mowa tutaj głównie o metodzie wykopkowej. Względem metody przewiertu sterowanego jest ona bardzo droga i czasochłonna. Schemat działania jest banalny, a mianowicie szereg koparek wykopuje otwór, w którym następnie umieszcza się rurociąg, łączy go i zasypuje ponownie ziemią.  

W dalszym ciągu korzysta się z tej metody, jednak dzieje się tak w przypadku rurociągów o naprawdę kolosalnych średnicach i długościach. Największym minusem kopania dziur na rurociągi jest blokada ruchu w przypadku wykonywania tej czynności pod drogami. Poza tym, sprzęty takie jak koparki również zużywają sporo paliwa, co nie jest zbytnio opłacalne. 

Nowoczesne metody montażu rurociągów oraz ich renowacji  

Przewiert sterowany – szybki montaż rurociągu 

Być może nie każdy słyszał o tym, że możliwe jest wiercenie poziome w ziemi, w dodatku omijając różnego rodzaju przeszkody. Okazuje się, że taka czynność wcale nie jest skomplikowana, a jej wykonanie oszczędza sporo czasu i pieniędzy. Do wykonania tego zadania potrzebna jest wiertnica wyposażona w stanowisko operujące, długie żerdzie wiertnicze, głowica wraz z wiertłem, a także sonda do przekazywania sygnału. Wraz z całym tym zestawem otrzymuje się pilot do sterowania głowicą i obserwacji, w jakim miejscu dokładnie odbywa się nasz przewiert. 

Z początku głowicę wraz z wiertłem umieszcza się w ziemi i wkopuje się pod kątem na określoną głębokość. Następnie już za pomocą pilota możemy śmiało rotować kierunkiem przewiertu, a także zatrzymywać i wznawiać proces. Przebijając się do miejsca docelowego, wiertło zostaje wymieniane na większe, a do jego końca przyczepia się rurociąg. Następuje proces odwrotny, w którym żerdzie będące pod ziemią wraca do maszyny, przeciągając tym samym rurę do ziemi. 

Wymiana rurociągu 

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nic nie jest wieczne i rurociągi również wymagają remontu. Ogólnie rzecz biorąc, renowacja rurociągów wykonywana jest przy użyciu nieco innego sprzętu, który zamiast wiercić otwór, rozkrusza starą rurę. 

Początkowo, przez rurociąg przepuszcza się linę aż do momentu, w którym wyjdzie ona drugą stroną. Do jednego jej końca zaczepia się maszynę wciągającą, a do drugiego głowicę kruszącą wraz z nowym rurociągiem. Proces polega jedynie na wciąganiu przez maszynę nowej rury do ziemi przy okazji rozbijając na drobne stary kanał.  

Podobne artykuły