Wyjątkowe okazje takie jak oficjalne przyjęcia (bale, wesela, studniówki i inne) wymagają równie wyjątkowego, eleganckiego ubioru. W przypadku panów będzie to garnitur lub smoking, natomiast dla pań obowiązkowa będzie suknia wieczorowa.
Co sprawia, że ten rodzaj sukienek jest tak niezwykły?
Cechy sukni wieczorowych
Bez wątpienia jest to szczególny rodzaj kreacji. Doskonale podkreśla on kobiecość i właściwie domaga się, aby zostać zauważony i doceniony. Niegdyś, suknia wieczorowa mogła być tylko i wyłącznie długa, obecnie można dowolnie dobierać długość względem upodobań, wygody jak i typu sylwetki, tak, aby wyglądać jak najkorzystniej.
Zadaniem tego rodzaju stroju jest podkreślenie atrakcyjności, a nierzadko zwrócenie na siebie uwagi. Takie suknie to niejednokrotnie istna uczta dla oka. Mogą cechować je głębokie dekolty (pięknie prezentują się suknie zabudowane z przodu, ale z głębokim dekoltem na plecach) lub dopasowane gorsety.
Tkaniny przeważnie są bardzo zdobne, połyskujące, udekorowane kryształkami, lecz nie brakuje również modeli wykonanych z tkanin matowych lub z materiałów o wyraźnej teksturze. Można wybierać spośród modeli o sztywnych formach, mocno rozszerzanych dołach, jak i wykonanych z lejących się tkanin, które znakomicie współgrają z sylwetką. Dużym powodzeniem cieszą się sukienki z odkrytymi ramionami, jednak na uwagę zasługują również modele wzbogacone o długie rękawy, często z koronkowego lub przejrzystego materiału z dekoracyjnymi aplikacjami.
Jako że są to suknie, które zakładamy wyłącznie na szczególne okazje, jest to możliwość, aby zaszaleć: wybrać taką, w której będziesz się czuć jak księżniczka.
Suknia wieczorowa a jej długość
Jak już wspomnieliśmy, suknie wieczorowe nie muszą występować wyłącznie w długości maxi. Dobierając kreację, można kierować się m.in. charakterem przyjęcia. Na wytworne wyjścia, gale etc. doskonale sprawdzą się suknie długie, nawet z trenem. Z kolei, gdy planujesz szaleństwa na parkiecie, np. w trakcie wesela lub zabawy sylwestrowej, zdecydowanie bardziej praktyczna będzie suknia krótsza. W wirze tańca nie potkniesz się o nią, a i nikt z innych uczestników przyjęcia jej nie przydepcze.
Długość jak i fason sukienki można również dobierać względem wzrostu, oraz typu figury. Dla pań o figurze typu jabłko idealne będą proste kroje, z możliwością dodatkowego podkreślenia talii za pomocą paska. Najlepsza długość dla tego typu figury to mini, aby wyeksponować nogi lub tzw. mezzo, czyli sięgająca za kolana. Z kolei panie o figurze gruszki znakomicie będą prezentować się w sukniach maxi. Szersze biodra można równoważyć, przy pomocy wzbogaconej o falbany góry bądź bufiastych rękawów. Przy tzw. chłopięcej sylwetce, idealna będzie suknia wieczorowa z rozkloszowanym dołem. Kobiety o figurze klepsydry mogą pokusić się o krój sukni typu „syrenka”, czyli bardzo dopasowany, a rozkloszowany dopiero od okolicy łydek.
Urok takich kreacji warto podkreślić dodatkami — odpowiednio dobraną torebką (np. kopertową), biżuterią czy stylowymi okularami przeciwsłonecznymi.