Prace na przekopie Mierzei Wiślanej - co realizowane jest obecnie?

Informacje z Polski

16-09-2021

Jak powszechnie wiadomo na Mierzej Wiślanej trwają prace związane z pogłębieniem kanału żeglugowego. Kanał ten ma połączyć ze sobą Zatoka Gdańską i Zalew Wiślany. Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Morski w Gdyni. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Czy na chwilę obecną prace idą zgodnie z planem?

Prace na przekopie Mierzei Wiślanej

Zakończenie prac przewidziane jest na rok 2023, wówczas wykonywany przekop ma uzyskać swój docelowy kształt. Warto jednak dodać, że pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć przez nowo powstały kanał żeglugowy nawet już w przyszłym roku. Obecnie na budowie wykonywane są prace, dzięki którym kanał zostanie pogłębiony. Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni pani Magdalena Kierzkowska w miesiącu lipcu prace na Mierzei Wiślanej przebiegały zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zakończony został już etap zbrojenia i betonowania dna śluzy, natomiast aktualnie wykonywane jest zbrojenie i betonowanie ścian kanału żeglugowego. Ponadto w południowej części kanału trwają prace związane z zbrojeniem kieszeni śluzy oraz zbrojeniem kanałów obiegowych. Wykonywane jest także betonowanie tych kanałów.

Prace na przekopie Mierzei Wiślanej - co realizowane jest obecnie?

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Do prac na kanale żeglugowym wykorzystywana jest nowoczesna pogłębiarka. Prace budowlane wykonuje konsorcjum NDI/Besix, firma ta odpowiedzialna jest za realizacje pierwszego etapu prac przy przekopie Mierzej Wiślanej. Jak informuje przedstawiciel konsorcjum wykonującego przekop pełne przekopanie planowane jest pod koniec bieżącego roku. Obecnie kierowcy mogą korzystać już z obrotowego mostu południowego, jest on gotowy już od miesiąca. Warto dodać, że jest to jeden z najdłuższych tego typu mostów w Polsce. Jeżeli zaś chodzi o most północny to prace nad jego budową są nadal w toku. Dzięki przekopowi przez Mierzeję Wiślaną nasz kraj zyska swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. Kanał żeglugowy umożliwi ominięcie Cieśniny Piławskiej, która jest kontrolowana przez Rosję. Inwestycja ta znacząco ulepszy także dostęp do portu w Elblągu.

Podobne artykuły