Stawianie hal magazynowych jest bardzo powszechne, obecnie cały proces przebiega znacznie szybciej, niż miało to miejsce kiedyś. Nie ma również problemu z dostępnością materiałów termoizolacyjnych, aby taki budynek skutecznie ogrzać. Nie mnie jednak kwestia ogrzewania hali magazynowej dla inwestora stanowi niemałe wyzwanie. W końcu budynek jest bardzo wysoki i ma specyficzną budowę. Ze względu właśnie na ten czynnik trzeba wybrać możliwie najlepsze źródło ogrzewania.
Kwestia ogrzania dużych hal
Na wybór sposobu ogrzewania składa się wiele czynników, zwraca się uwagę między innymi na wysokość kosztów eksploatacyjnych ponoszonych w przyszłości. Na samym wstępie, na etapie tworzenia projektu hali magazynowej konieczne jest uwzględnienie montażu najlepszego układu wentylacyjnego. Ma to szczególne znaczenie, gdy głównym przeznaczeniem budynku będzie produkcja i przemysł. Wówczas ciepło generowane przez maszyny będzie unosiło się w górę, a chłodne zostanie nisko, czyli będzie oddziaływało na pracowników. Dlatego tak istotna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w hali, aby masy powietrza się wymieniały i zapewniały wszystkim komfort termiczny.
Rozwiązania w zakresie ogrzewania hal magazynowych
W sytuacji, gdy w hali magazynowej będzie odbywała się produkcja, podczas której wydzielane są zanieczyszczenia chemiczne istotny jest system wentylacji. Jest to powodem decyzyjności o tym już na etapie planowania inwestycji, musi być znane przeznaczenie budynku. W kwestii ogrzewania wnętrza można postawić na nagrzewnice olejowe, gazowe lub elektryczne, ewentualnie promienniki ciepła. Te pierwsze działają w taki sposób, że tłoczą gorące powietrze tunelami z PCV. Główną zaletą jest nagrzewanie pomieszczenia w bardzo krótkim czasie do pożądanej temperatury. Ale najlepiej sprawdzają się w niewielkich halach magazynowych. Natomiast promienniki ciepła oddziałują bezpośrednio na ściany i podłogi, nie powietrze, dlatego nie generują dużych strat w tym zakresie. Często montowane są w halach z żywym inwentarzem.